Život a práca v Rakúsku ( chvala Bohu už niesom na Slovensku)

Autor: Martin Horváth | 9.9.2013 o 12:24 | (upravené 9.9.2013 o 16:50) Karma článku: 13,33 | Prečítané:  16432x

"Život v Nemecku alebo ako v skutočnosti funguje" - práve tento článok od Zuzany Herochovej ma pred pár dňami inšpiroval. Mám 28 rokov, som vysokoškolsky vzdelaný, pracujem v zdravotníctve ( nie, nie som lekár, som sestra s ukončeným magisterským vzdelaním v odbore ošetrovateľstvo). Už počas štúdia (  po dvoch semestroch denného som pokračoval v externom) som si musel na seba zarábať a zároveň si platiť školné každý jeden semester aj keď to zákon vôbec nedovoloval ( ten schválili v parlamente krátko pred skončením môjho štúdia).  

ViedeňViedeňhttp://www.worldexecutive.com

Keďze môj plat v nemocnici bol mizerný a velmi ťažko sa z neho dalo vyžiť, musel som si nájsť niečo bokom. Pracoval som všade, zobral som každú jednu možnosť aká sa kedy naskytla. Chodil som na brigády do VW, kde sa chodila na celý deň čistiť hala, kde sa lakovali nové autá. Týchto ponúk bolo samozrejme veľa, no nikdy ideálne zaplatené. raz sa na mňa usmialo šťastie a zamestnali ma ako čašníka v jednej známej krčme v centre Bratislavy ( jej majiteľ je momentálne poslanec v našom parlamente :-D ). Ako čašník som zarábal pochopiteľne omnoho lepšie ako predtým. To ale neznamenalo, že keď som chodil raz do týždna obsluhovať  zarobil som milióny! To nie! Mal som poritom ešte prácu v nemocnici a samozrejme žiaden čas na štúdium. Mimochodom, vysokoškolský pedagógovia sa nielen ku mne správali nie veľmi priateľsky, keď vedeli, že si viem ( nevedeli, že musím) zarobiť peniaze bokom. Nechcem teraz hádzať všetkých do jedného vreca, ale keby som bol ministrom školstva ja, väčšina z nich by dostala odomňa výpoveď a nie zvýšenie platov. Prečo? Je to preto, lebo veľká časť z nich žije stále v časoch socializmu a myslia si, že môžu všetko. Nech sa na mňa nikto z pedagógov nehnevá, ale ku mne ( až na jedno percento výnimiek) sa ozaj správali ako k poslednému niktošovi! Ale prejdime už k podstate tohoto článku. Vysokoškolské stúdium som riadne ukončil a zistil som, že peniaze v nemocnici nezarobím, ani keby som mal tridsať titulov za menom a ani keď ukážem, že viem a chcem kvalitne pracovať.

Prijal som nové rozhodnutie v mojom živote - odchod do zahraničia. Ani nie po dlhom uvažovaní, som sa rozhodol pre Rakúsko. Jednak preto, že ovládam nemčinu a jednak preto, že jeho hlavné miesto Viedeň je od Bratislavy vzdialené len 60 kilometrov. Na začiatku to nebolo vôbec jednoduché, ale cez jedného známeho lekára z môjho posledného zamestnania na Slovensku sa to podarilo. Zamestnal som sa vo Viedni v nemocnici na ARE. Na začiatku nebolo pre mňa nič zvlášte až po deň, keď som dostal moju prvú výplatu. Netrvalo dlho a presťahoval som sa do Viedne. Život je tu skvelý. Samozrejme pečené holuby tu do úst nikomu nepadajú, ale ten kto pracuje a chce sa mať dobre - má sa dobre. Na Slovensku som mal dve zamestnania, nevedel som čo znamená slovo dovolenka ( ešte som si musel dva krát platiť zdravotné poistenie). Keby som náhodou ostal nezamestnaný, tak dostanem od sociálnej poisťovne asi tak na kávu a do videnia. v Rakúsku je to inak. Keď sa človek dostane do takej situácie, dostane od úradu peniaze, no neživorí z nich ako na Slovensku, ale žije.  Tamojši úrad práce Vám nájde prácu rýchlosti svetla ( samozrejme vo Vašom odbore).  Toto je len malý príklad z rakúskeho sociálneho systému.

Zdravotníctvo - podobný systém ako na Slovensku, no s tým rozdielom, źe u stomatológa som tu neplatil ani Cent! Kvalita starostlivosti je na vysokej úrovni. Zdravotnícky zamestnanci sú adekvátne ohodnotení, o tom niet pochýb. Aj vybavenie nemocníc je dokonalé. Je tu viacero starých nemocníc, no sú v udržiavanom stave, sú čisté, spĺňajú všetky potrebné štandarty. Pozrime sa ako to je na Slovenku. Tam si platia tiež všetci zdtavotné poistenie ( s výnimkou detí, dôchodcov a študentov - ako aj v Rakúsku). Len čo ale človek príde k lekárovi - musí platiť. Ľudia sa pýtajú prečo, veď si hradím poistenie. Odpoveď je stále ta istá - toho poistného je málo. Ešte treba povedať ako vyzerajú nemocnice na Slovensku. Napr. taká Nemocnica v Bratislavskom starom meste - Smetisko, hanba, hnus! Ale veď, čo sa dá robiť - nie sú peniaze na rekonštrukciu ( hlavne, že na prenájmy vládnych limuzín, kúpy drahych kvetov, ...  v štátnom rozpočte je!).

Infraštruktúra - tu ani nemusím veľa hovoriť. Ale poviem to v skratke -  ten kto býva vo Viedni nepotrebuje žiadne auto! Je tu metro, prepracovaná sieť električiek a autobusov. Kvalita ciest je ne jednotku a to nie len v mestských častiach ale aj cestách druhej a tretej triedy. Ako to vyzerá na Slovensku v Bratislave? Na metro sa vykašlali hneď po páde komunistov, desať rokov minimálne oblbujú bratislavčanov o električke do Petržalky.  Všade je neskutočný bordel, neporiadok, odpadky na uliciach. Už chápem prečo v Bratislave nárastol počet majiteľov SUV áut - cesty sú tu ako tankodrom. No a diaľnica do Košíc je rovnaká rozprávka ako električka do Petržalky.

Na jeden článok je toho straśne veľa, preto bude asi lepšie nateraz skončiť a pokračovať inokedy.

 

Na záver Vám musím povedať, že som veľmi rád, že nežijem na Slovensku! Stačí mi keď o tom len čítam čo sa tu všetko deje a hneď mi je zle. A k tomu sa dozviem, že sa musím hlásiť, že som v zahraničí! Ja len že som aj tak v EÚ a razítko do pasu mi nikto nedá, takže mi to len niekto veľmi ťažko dokáže, že som sa nebol hlásiť ! Ale veď to už je jedno, pokuty platia predsa len tí, čo nemajú kontakty na mafiu, pardon na niekoho z vlády.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania sa vlečie už šesť rokov, zatiaľ bez výsledku

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?