Prečo to v tom Rakúsku funguje, len u nás na Slovensku nie?!!!

Autor: Martin Horváth | 22.10.2013 o 13:18 | (upravené 22.10.2013 o 21:59) Karma článku: 16,39 | Prečítané:  5908x

Po uverejnení môjho posledného článku ma milo prekvapila pozitívna kritika. Ako to samozrejme býva, ozvalo sa aj pár ľudí ( bolo to ozaj len minimum), ktorí so mnou nesuhlasili. Panoval tu taký názor ako, " v tom Rakúsku nieje všetko také ružové ako sa zdá", alebo " chlapec má nasadené ružové okuliare". Musím žiaľ konštatovať, že to tak nie je. Sám som predsa napísal, že pečené holuby tu vôbec nelietajú! Ten kto sa chce mať dobre, môže to dosiahuť. No samozrejme je potrebná určitá pomoc od štátu - a tá práve chýba na našom banánovom Slovensku!

 www.vienna.at

Bývanie - konkrétne mám na mysli hlavné mesto Viedeň. Chcem ho trocha porovnať s Bratislavou. Už hneď po prvej sv. vojne začalo mesto stavať tzv. Gemeinde Wohnungen. V preklade to neznamená nič iné, ako to čo sa stavalo u nás za socializmu. Sú to normálne nájomné byty, dobrej kvality s lacným nájmom. Určené sú pre sociálne slabších ( neviem to teraz presne ale je to pre tých obyvateľou, ktorích čístý mesačný príjem nepresahuje 1500 Eur). Fenoménom je, že tieto byty sa stavali do polovice deväťdesiatych rokov. Vtedy mesto usúdilo, že ich je dosť ( a to je svätá pravda). V porovnaní s Bratislavou, kde sa všetky nájomné byty predali nájomníkom do súkromného vlastníctva, sa to vo Viedni nedeje. Mesto Viedeň si to veľmi dobre premyslelo. Načo by predsa predávalo niečo, čo mu robí mesačne zisky a zároveň zvyšuje spokojnosť obyvateľou  s bývaním. No na Slovensku myslia nejako inak....

To boli nájomé byty. Sú tu ale aj družstevné byty ( Genossenschaft Wohnungen). Princíp je rovnaký ako u nás za socializmu. Najprv je treba si podať žiadosť, potom zaplatiť kauciu ( tá sa pohybuje od troch do desať tisíc eur, v závislosti od daného družstva) a človek sa môže nasťahovať. Platí sa ďalej nájom + energie. Treba ale pripopenúť, že keď sa rozhodnete odsťahovať, kauciu, ktorú ste zaplatili vám samozrejme vrátia. Tieto družstevné byty sa stavajú doteraz!!!! Sú to krásne novostavby, s detskými ihriskami a s kompletnou občianskou vybavenosťou. Niečo také ako keď sa človek v Bratislave zadĺži na tridsať rokov, pretože tam nieje iná možnosť. Veď tích pár nájomných bytov čo ostali v Bratislave pridelili tzv. Slovenskej smotánke ( pre mňa sú to len skorumpovaní politici a ich rodinky, ako aj podaktorí naši umelci). To, že ich pridelili, sa dalo ešte nejako rozdýchať, no keď som sa dozvedel, že si ich následne za smiešnu sumu kúpili, skoro ma trafil šĺak. Čo nám mĺadým potom zostáva, zobrať si hypotéku, zadĺžiť sa na celý život a platiť nehorázne úroky a poplatky banke.

 

Áno, aj v Rakúsku si ľudia kupujú byty. Tu je to ale o niečom inom. Tí, ktorí normálne zarábajú, bývajú väčšinou v hore spomínaných družstevných bytoch. Lenže niektorí si povedia, že chcú mať ozaj niečo vlastné - resp. bývanie.  Človek si povie, že kúpa nehnuteľnosti vo Viedni je drahá záležitosť. Áno je. Byty sú tu drahé. na porovnanie s Bratislavou? Skoro žiadny rozdiel. Dá sa povedať, že byty vo Viedni a v Bratislave sú na rovnakej cenovej úrovni. To ale stále nerozumiem. Stále mám pocit, že byty v Bratislave sú mnohonásobne nepredražené. Aspoň keby tu bolo metro!!!  Ale nechcem odbiehať od témy. Zisťoval som si v bankách v Rakúsku, aké sú úrokové sadzby pri úvere na kúpu nehnuteľnosti. Skoro mi padla sánka. Mne osobne ponúkli úrok 2,1 percenta. O tom by sa mi na Slovensku mohlo len snívať. Mám jednu kolegyňu, ktorá má hypotéku a jej úroková sadzba je 0,9 percenta. Aj také bezúčelové úvery sú v porovnaní so Slovenskými na neporovnanie. O leasingu áut radšej ani nehovorím.

 

Ja sa ale teraz pýtam. Prečo to nefunguje aj na Slovensku?! Prećo nemôže aj mesto Bratislava stavať nájomné byty. Ľudia by mali kde bývať, mesto by malo pravideľný príjem. Mam taký pocit, že je to preto, lebo voľby dávajú funkciu len na štyri roky. Za štyri roky chce každý len rýchlo zbohatnúť ( resp. nakradnúť). A také stavanie bytov, či uz mestských alebo aj družstevných je investícia, ktorá sa vracia najskôr po viac ako štyroch rokoch. Keby napríklad postavili dom s dvanástimi poschodiami, kde na každom pochodí by boli 4 byty, to už robí 48 bytov. 48 rodín by malo zaistené bývanie. Keby sa určil nájom aj s energiami povedzdme 400 eur, mesto by malo príjem 19,200 eur mesačne, čo je 230,400 eur ročne. Predstavme si, že má takýchto domov Bratislave dvadsať: ročný príjem by bol 4,608,000 eur. Veď to veľké plus pre rozpočet mesta.  A keby to poslanci mysleli vážne, zo zisku, by mohli stavať ďaľsie a ďaĺšie domy. Ľudia by si veľmi rozmysleli, či si zoberú na bývanie z banky úver, kde budú platiť nehorázne úroky a kde im na živobytie  skoro nič neostane. Určite by si aj dobre rozmysleli, koho pôjdú voliť.

Ale s tým my už asi nič nespravíme.

Pýtate sa prečo?

Odpoveď je ľahká - také je Slovensko.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania sa vlečie už šesť rokov, zatiaľ bez výsledku

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?